Każdy z nas ma jednakową ilość czasu w ciągu doby: 1440 minut. Czas to najcenniejszy zasób jaki mamy. Opanowanie skutecznych sposobów korzystania efektywnie ze swojego czasu jest kluczową umiejętnością, którą każdy z nas powinien opanować. Na temat zarządzania czasem i efektywności osobistej zostało napisanych bardzo wiele książek. Poznaj 5 najbardziej wartościowych tytułów, dzięki którym będziesz lepiej zarządzać swoim czasem.

 

 

#1 Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności – David Allen

Od kiedy książka Davida Allana „Getting Thing Done” została po raz pierwszy opublikowana 15 lat temu stała się jedną z najbardziej poczytnych książek biznesowych i jedną z najlepszych książek o efektywności osobistej jaka kiedykolwiek została napisana. Skrót metody „GTD” jest obecnie rozpoznawanym na całym świecie podejściem do zarządzania zawodowymi i osobistymi zadaniami w możliwie najbardziej produktywny, a zarazem bezstresowy sposób.

„Getting Thing Done” jest bez wątpienia pozycją obowiązkową w obszarze zarządzania czasem i osobistej produktywności. Sprawdź jak kilka prostych zasad GTD może poprawić jakość Twojego życia.

#2 Zjedz Tę żabę – Brian Tracy

Wskazówki do zarządzania czasem Briana Tracy są zawsze cenne. Tracy jest świetnym pisarzem i prawdopodobnie jest jednym z najlepszych autorów jeśli chodzi o książki dotyczące rozwoju osobistego i zarządzania czasem.

Tytułowa „Żaba” to Twoje największe i najważniejsze zadanie, z którego realizacją będziesz prawdopodobnie zwlekał, jeśli nie zajmiesz się nim od razu.

Ludzie sukcesu nie starają się robić wszystkiego. Uczą się koncentrować na najważniejszych zadaniach i upewniają się, że zostaną one wykonane jak należy.

W książce „Zjedz tę żabę” znajdziesz 21 sposobów, które pomogą Ci przezwyciężyć prokrastynację, być bardziej produktywnym i zrobić więcej ważnych dla Ciebie rzeczy w ciągu dnia.

 

#3 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey 

„7 nawyków skutecznego działania” to jedna z najbardziej inspirujących i wpływowych książek, jakie kiedykolwiek napisano. Urzeka czytelników już od przeszło 25 lat. Ta książka zmieniła podejście milionów ludzi, w różnym wieku i różnych zawodach, do osobistej efektywności i zarządzania czasem.

W książce tej Covey podkreśla znaczenie charakteru i etyki. Widzi sukces w życiu jako bezpośrednio związany z chęcią dostosowania życia do pewnych podstawowych uniwersalnych zasad. Mówi również o znaczeniu myślenia w kategoriach „wygrany-wygrany”, w którym jednostki dążą do rozwiązań, które zadowolą wszystkie zaangażowane strony, a nie dotyczą wyłącznie własnych potrzeb i celów. Na uwagę zasługują także koncepcje Coveya dotyczące zarządzania czasem i podejście do ustalania priorytetów w realizacji zadań.

 

#4 15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu? – Kevin Kruse

W swojej książce „15 tajemnic zarządzania czasem” autor bestsellerów Kevin Kruse, prezentuje odkrycia, jakie przyniosły mu jego badania ultra-produktywnych ludzi. Na podstawie przeprowadzonych ankiet i wywiadów z milionerami, sportowcami olimpijskimi, najlepszymi studentami i ponad 200 przedsiębiorcami takimi jak Mark Cuban, Kevin Harrington, James Altucher, John Lee Dumas, Pat Flynn, Grant Cardone czy Lewis Howes, Kruse stara się odpowiedzieć na pytanie: jakie są tajemnice ekstremalnej produktywności?

Wiele osób stosuje zasady zawarte w różnych poradnikach zarządzania czasem, lecz i tak odczuwa przemęczenie oraz narastającą frustrację. Często mimo starań nie udaje im się ukończyć wszystkich zaplanowanych zadań. Opisywane przez Kevina metody mogą Ci pomóc w bardziej efektywnym działaniu i „odzyskaniu czasu”.

 

#5 4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss

„4-godzinny tydzień pracy” nie jest typową książką o zarządzaniu czasem. W tej bestsellerowej książce Tim Ferris udowadnia, że możliwe jest lepsze wykorzystanie swojego czasu, bez potrzeby posiadania bardzo dużych środków finansowych. Książka ta opisuje jak całkowicie lub częściowo przemodelować swoje życie, abyś mógł pracować tylko 4 godziny w tygodniu i realizować swoje marzenia.

Tim Ferriss na własnym przykładzie, pokazuje jak zyskał czas i mobilność oraz doświadczył niezapomnianych wrażeń wprowadzając do swojego życia kilka usprawnień i trików.

Książka ta może stanowić inspirację dla osób, które nie chcą czekać z realizacją swoich marzeń do późnych lat swojego życia. Chcą się wyzwolić z podejścia do życia, że najpierw przez wiele, wiele lat pracujesz, oszczędzasz pieniądze, przechodzisz na emeryturę i dopiero wówczas korzystasz z uroków życia.

Bez względu na to, czy jesteś wciąż zajętym pracownikiem etatowym, czy przedsiębiorcą uwiązanym do swojej firmy, ta książka będzie dla Ciebie kompasem wskazującym drogę do nowego, rewolucyjnego świata. Odzyskaj czas, doświadczaj więcej, żył pełnią życia!

źródło: https://rosnijwsile.pl/10-ksiazek-o-zarzadzaniu-czasem-ktore-powinienes-przeczytac/