Dzisiaj na warsztat bierzemy programy do wystawiania faktur online. Większość przedsiębiorców posiada swoich księgowych, jednak wystawianie faktur leży po ich stronie. Często zdarza się tak, że osoby prowadzące firmę myśląc o wystawianiu faktur dostają gęsiej skórki. Dlaczego? Bo papierki, bo łatwo o pomyłkę, bo nie ma czasu, bo nie wie co, gdzie i jak. Dlatego rozsądne wydaje się zadbanie o swój spokój i zniwelowaniu tych wszystkich negatywnych aspektów. Aby to zrobić wystarczy skorzystać z programu, który ułatwi nam tę prace oraz pokaże, że to nie musi aż tak boleć. Możliwości jest mnóstwo – na rynku istnieje ogromna ilość takich „ułatwiaczy”, do wyboru, do koloru. Program taki możemy dopasować do swoich potrzeb oraz upodobań. Ja dziś skupię się na czterech: z niektórych korzystałam sama, a niektóre znam na podstawie opinii dobrych znajomych, co uważam za dobre, rzetelne informacje, a nie tylko suche fakty z Internetu. Czemu właśnie cztery? Im więcej możliwości wyboru, tym trudniejsza decyzja 😉

 

#1 In Fakt

Posiada przyjemny wygląd i jest łatwy w obsłudze, co jest dużym plusem dla osób przerażonych technologią 😉 Ważnym elementem jest też wsparcie eksperckie – jeśli mamy jakiś problem z fakturą lub księgowym, wystarczy napisać wiadomość na czacie, a odpowiedź przychodzi bardzo szybko. Ciekawą opcją jest również możliwość skanowania faktur za pomocą robienia im zdjęć. Fakturę możemy również spersonalizować dodając logo swojej firmy. Użyteczna jest też funkcja tworzenia bazy klientów, dzięki czemu nie musimy za każdym razem wpisywać danych. Na dodatek, program wyszukuje dane w bazie GUS (wystarczy wpisać np. NIP), więc naprawdę trudno o pomyłkę 😉 Cena netto za miesiąc to około 12 złotych (ilość faktur bez limitu). Jeśli chcemy czegoś więcej lub nie mamy swojego biura księgowego, możemy też skorzystać z programu do księgowości. Ta opcja nie tylko wystawia faktury, ale również automatycznie generuje KPIR, deklaracje VAT-7 oraz PIT-5. Jest zintegrowana z urzędami oraz wystawia i wysyła JPK. Nie ma limitów w ilości faktur czy wpisywanych kosztów. Koszt to około 40 złotych miesięcznie.

 

#2 Subjekt123

Dzięki temu programowi możemy wystawiać faktury nie tylko w swojej walucie, ale również w obcej. W bardzo łatwy i przystępny sposób stworzymy sobie bibliotekę kontrahentów. Program pozwoli też na wprowadzenie oraz zapamiętanie danych dotyczących usług, które świadczymy. Możemy także generować zestawienia sprzedaży w danych okresach czy nierozliczone płatności. W bardzo łatwy sposób zapiszemy również plik PDF wystawionej faktury. Aplikacja jest przystosowana i gotowa do obsługi JPK. Oczywiście automatycznie oblicza kwoty netto brutto 😉 Program jest łatwy w obsłudze, a na pulpicie głównym znajdziemy wskazówki dotyczące terminów składania deklaracji w urzędach czy rozliczenia się. Cena to około 10 zł miesięcznie.

 

#3 wFirma

Dzięki wFirma.pl wystawimy faktury w siedmiu wersjach językowych i walutach obcych. Program wygeneruje oraz wyśle również raporty JPK. Podobnie jak w In Fakcie, pobiera dane z bazy GUS. Możemy stworzyć swoją bazę klientów i wystawiać faktury jeszcze szybciej. Działa bardzo intuicyjnie, posiada przyjazny wygląd i również pozwala na spersonalizowanie wyglądu faktur poprzez dodanie logo firmy, dzięki czemu faktura wygląda profesjonalnie. W firma to również wsparcie techniczne i księgowe w postaci systemu komunikatów. Program oferuje również księgowość. Wysyłki dokumentów do urzędów odbywają się automatycznie. WFirma dba o regularne aktualizacje systemu, bezpieczeństwo informacji oraz ochronę danych osobowych. Cena za zarządzanie sprzedażą to około 10 złotych miesięcznie, a za księgowość online – około 30 złotych. Możemy również skorzystać z 30 dni za darmo bez zobowiązań.

 

#4 Fakturownia

Program zapewnia szybkie oraz intuicyjne użytkowanie. Dzięki temu w łatwy sposób znajdziemy potrzebne funkcję na stronie. Dane przechowywane są bezpiecznie. Fakturownia posiada również „bazę wiedzy”, w której znajdziemy dokładny opis, jak wystawić fakturę, jak prawidłowo zintegrować program do fakturowania itd. A jeśli pojawi się potrzeba zadania innego pytania, możemy skontaktować się ze specjalistą drogą mailową lub po prostu zadzwonić. Mamy również możliwość generowania różnego rodzaju raportów. Faktury wystawimy w sześciu językach, a nawet dwujęzyczne. Fakturowanie możliwe jest we wszystkich walutach świata. Kolejną z opcji jest możliwość porządkowania dokumentów księgowych poprzez oznaczanie ich jako wysłane, opłacone lub zaległe. Zespół otwarty jest również na sugestie dotyczące działania programu oraz jego funkcji. Cena: około 8 złotych miesięcznie, jest możliwość skorzystania z darmowego okresu próbnego.

 

Jak widzicie możliwości jest wiele, a większość programów oferuje darmowy okres próbny. Zachęcam gorąco do skorzystania z niego, ponieważ każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby oraz inne oczekiwania wobec tego typu aplikacji. Jak już wspomniałam, najważniejsze jest to, aby dopasować program do siebie i nie traktować wypełniania tych papierków za karę 😉 To może być przyjemne, a próbowanie nic nie kosztuje. Zachęcam również do odwiedzenia stron internetowych poszczególnych programów i zapoznanie się z aktualnymi cennikami, ponieważ wiele z firm oferuje promocje. Jeśli jest możliwość to dlaczego nie oszczędzać 😉 Powodzenia!