Czy czasem pojawia się w Twoim życiu wrażenie, że czas płynie, a Ty ciągle jeszcze nie zrobiłeś wszystkiego co zaplanowałeś? Czy bywa tak, że mija tydzień, a Tobie przypominają się kolejne rzeczy, które miałeś zrobić? Masz poczucie niedosytu i lekkiego nieładu?  

A gdyby tak każdą, nawet najdrobniejszą rzecz zapisywać, planować i w efekcie końcowym o niczym nie zapominać? Wyobraź sobie, że istnieją narzędzia, które sprawią, że te czynności nie tylko staną się użyteczne, ale również przyjemne. 

Zaplanujesz spotkania, zanotujesz listę zakupów, zgromadzisz ważne wydarzenia w jednym miejscu, umówisz spotkanie bez niebezpieczeństwa, że w tym samym czasie było do zrobienia coś innego. A najważniejsze, że dzięki aplikacjom wszystkie te rzeczy będą zawsze pod ręką ! 

Pod warunkiem, że wyrobisz nawyk regularnego kontrolowania zapisków. Nic prostszego!

 

Dlaczego planowanie jest tak ważne ?

Wyobraź sobie poranek bez planu. Budzisz się rano, w pierwszej chwili masz mętlik w głowie, nie wiesz od czego zacząć, próbujesz ustalić kolejność działań. Jedyne co wiesz to godzina o której zaczynasz pracę.  W ten sposób wstajesz w chaosie, w pośpiechu wypijasz łyk kawy, szybka toaleta – codzienny rytuał – a może jeszcze musisz wyprawić dzieci do szkoły lub nakarmić kota? Potem praca, później zakupy i nagle dzwoni telefon. Okazało się, że zapomniałaś o umówionym spotkaniu z przyjaciółką. Wybiegasz w pośpiechu ze sklepu, żeby zdążyć na owe spotkanie. Uff, udało się. Wracasz do domu, ale tam znów kłopoty, okazuje się, że zapomniałaś kupić kilku rzeczy, które od tygodnia Ci umykają. Tak więc kolejny dzień wyciskasz ostatnie krople z płynu do naczyń,  wyciskasz ostatki z tubki pasty do zębów i zawiedziona idziesz spać.

 

A gdyby tak… mieć plan?

Teraz wyobraź sobie poranek z planem. Budzisz się rano, sięgasz po telefon i spoglądasz w notatki. Parę sekund zajmuje Ci ułożenie wszystkich obowiązków w jedną całość. I tak wiesz, że w pracy musisz zrobić określone rzeczy, że po południu pijesz kawę z przyjaciółka, a wchodząc do sklepu nie biegasz po nim w chaosie i pośpiechu, bo w ręku trzymasz przejrzystą listę zakupów. Tak więc po powrocie do domu wszystko pasuje, nie ma stresu. Plan dnia zrealizowany, a Ty w spokoju możesz pójść spać.

 

Oczywiście w zależności od tego jakie są Twoje potrzeby oraz upodobania, takiego narzędzia/aplikacji użyjesz.

Oto sześć sposobów na uporządkowanie dnia, tygodnia, miesiąca:

 

#1 Trello

 

Jest to aplikacja przypominająca funkcjami tablicę magnetyczną. Możemy przyklejać do niej listy z zadaniami, segregować, dopisywać, modyfikować. Do każdej z list możemy załączyć karty, w których określamy zadania dla użytkowników. Aplikacja jest intuicyjna w użytkowaniu oraz banalnie prosta. Zatem jeśli odstraszają Cię skomplikowane narzędzia z mnóstwem opcji, a chcesz pójść o krok dalej i odejść od tradycyjnych, papierowych metod notowania to aplikacja idealna dla Ciebie!

Trzeba jednak pamiętać, że Trello sprawdzi się przy niewielkich i nieskomplikowanych projektach.

 

Idealna do codziennego planowania czasu, aby o niczym nie zapomnieć, a jednocześnie nie chować po kieszeniach świstków z notatkami czy też dźwigać całego kalendarza.

Aplikacja jest dostępna w języku polskim.

 

#2 Nozbe

 

Występuje w wersji standardowej oraz mobilnej. Możesz w niej notować zadania do wykonania, wpisywać terminy, czy delegować zadania innym osobom w projekcie. Jeśli pracujesz na danym zadaniu, aktualizując dane, jednocześnie odświeżają się one u wszystkich zaangażowanych osób w projekt. Dzięki temu nie tracisz czasu na informowanie każdej osoby osobno o zmianach.

Nozbe idealnie nadaje się zarówno do pracy indywidualnej jak i zespołowej.

Występuje w języku polskim.

 

#3 Asana

 

To kolejna aplikacja, w której zaplanujesz swój czas oraz poukładasz projekt. Również jak w przypadku Nozbe, występuje w wersji standardowej na komputer oraz mobilnej na telefon. Jednak jest kierowana przede wszystkim do osób, które pracują w zespołach (bez limitu projektów oraz do 15 osób w projekcie) Natomiast nie jest to jednoznaczne z wykluczeniem możliwości pracy w aplikacji w pojedynkę 😉

Mogłoby się wydawać, ze korzystanie z niej jest skomplikowane jednak już po chwili wyczuwa się, że jest bardzo intuicyjna.

Niestety występuję tylko w wersji anglojęzycznej.

 

 

#4 Notatnik w telefonie

 

Notatnik to chyba najstarsza i najprostsza aplikacja do planowania zadań. Plus jest taki, że wszystko zależy od nas. Za to samodzielnie musisz wszystko sobie stworzyć, od katalogów po listy z zadaniami. Notatnik jest świetną aplikacją do robienia list zakupów czy planowania rzeczy do zrobienia.

 

#5 Kalendarz google

 

W tej aplikacji, zaplanujesz spotkanie na konkretną godzinę, ustawisz przypomnienie lub przekopiujesz zadanie innej osobie. Można udostępniać swoje kalendarze, dzięki czemu znasz plany swoich członków rodziny a oni Twoje. Jedna osoba może posiadać kilka kalendarzy, które może zdefiniować jako prywatne lub publiczne.

 

Aplikacja w języku polskim.

 

#6 Notatnik/Kalendarz/Planner

 

Ostatnim narzędziem są sposoby tradycyjne. Jeśli nie możesz przekonać się do narzędzi mobilnych, a Twoja pamięć jest na tyle dobra żeby nigdy nie rozstawać się z notatnikiem i długopisem, to stara niezawodną metodą jest notowanie wszystkiego w formie papierowej.

 

Jednak przy każdej z tych metod nieodwołalnym obowiązkiem jest sumienne i regularne notowanie wszystkiego co przyjdzie Ci do głowy. W ten sposób zaplanujesz, umówisz, ustalisz to co konieczne.  A jedynym zadanie pozostanie regularne sprawdzanie swoich notatek.