CZYM JEST DELEGOWANIE?
Wg Wikipedii jest to przekazanie części swoich obowiązków lub zadań innej osobie bądź osobom. A zatem jest to jedno z ważniejszych umiejętności posiadanych przez właściciela, dyrektora czy menagera w danej firmie. Czy delegowanie jest łatwe? Otóż nie! Ale korzyści jakie z niego płyną są bardzo opłacalne. Czy w takim razie nie lepiej się z tym zmierzyć?
Wielu z nas nie wyobraża sobie oddania swoich zadań innej osobie. Obaw jest wiele. Zamartwiasz się czy ktoś inny niż Ty poradzi sobie równie dobrze, czy zadanie zrobione będzie na czas, czy tłumaczenie nie zajmie tak dużo czasu, że szybciej zrobiłbyś to sam itp.
Wszystko jest w naszych głowach.
Należy pomyśleć o tym z innej strony. Ze strony korzyści. Może poświęcisz trochę czasu na tłumaczenie, ale warto jeśli kolejny raz już nie będziesz musiał tego robić. Dzięki czemu zyskasz czas wolny lub zajmiesz się czymś innym. Szczególnie jeśli czynność dotyczy zadania cyklicznego. Może inna osoba nie wykona czegoś identycznie jak Ty, ale czy inaczej oznacza źle? I kto powiedział, że inna osoba nie jest równie punktualna i sumienna jak Ty? 😉
DLA KOGO JEST DELEGOWANIE?
Nikt z nas, a przynajmniej bardzo niewielu z nas od razu potrafi bez miliona obaw oddać swoje obowiązki w inne ręce. Sztuka polega na tym, aby spróbować i przekonać się, że dzięki temu w przyszłości sporo zyska.
Oczywiście z pewnością delegowanie nie jest dla każdego. Zwłaszcza jeśli masz nawyk kontrolowania wszystkiego i wszystkich co 3 minuty albo wtrącasz wszędzie swoje „3 grosze” sądząc, że zrobisz wszystko najlepiej. To prawdopodobnie doprowadziłoby do wykończenia nerwowego zarówno siebie samego jak i osoby wykonującej zadanie.
Sztuka delegowania wymaga czasu. Dlatego na początku trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Poza tym najważniejsze jest zaufanie, wyrozumiałość oraz wsparcie. Ale taka współpraca może na prawdę sprawić frajdę, a dodatkowo zyskasz niesamowitą ilość dodatkowego czasu na inne czynności.
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ DELEGUJĄC ZADANIA?
- Znajdź pomocnika, który odpowiada Twoim potrzebom
Dopasuj zadanie które ma być wykonane do możliwości jakie posiada pomocnik. Co to znaczy? Znajdź asystentkę/asystenta, który oferuje to czego potrzebujesz – nie każdy potrafi zrobić wszystko.
- Zlecaj zadanie z odpowiednim wyprzedzeniem
Jeśli masz zadanie na którego wykonanie nie masz czasu lub nie przepadasz za nim, nie odkładaj go na ostatnią chwilę! Oddeleguj je natychmiast.
- Precyzyjnie ustalaj szczegóły
Pamiętaj, aby dokładnie przekazać zadanie oraz dostarczyć wszystkie niezbędne informacje do jego wykonania.
- Zachowuj pozytywną relację z osobą, której powierzasz zadania
Milej i łatwiej pracuje się z kimś kogo lubisz, szanujesz, traktujesz jak partnera. Wtedy efekty przychodzą dużo szybciej.
- Angażuj się we współpracę
Niech asystent/asystentka ma poczucie, że jesteście w stałym kontakcie, a zadawanie pytań niech nie wzbudza negatywnych emocji.
Podsumowując. Czy warto delegować zadania? Zdecydowanie TAK! I choć na pierwszą myśl przychodzi strach przed nieznanym, to warto się przełamać. Mimo, że na początku będziesz musiał włożyć trochę starań i zaangażowania, to szybko zrozumiesz, że taki wysiłek ma sens. Zwłaszcza wtedy gdy dostrzeżesz ile zyskałeś czasu. .